Monday, October 19, 2009

Paul van Dyk vine in Budapesta 2009 oct 24

Jenson Button este noul campion mondial din Formula 1. Pilotul britanic a terminat pe locul 5 în Brazilia, în penultima etapă a sezonului, şi a câştigat punctele necesare pentru a deveni matematic campion mondial, cu o etapă înainte de final.

Cursa din Brazilia a fost câştigată de austriacul Mark Webber, urmat pe podium de polonezul Kubica şi britanicul Lewis Hamilton.

Pe patru a sosit germanul Vettel, însă Button a încheiat cursa imediat după rivalul său.

În urma clasării din cursa din Brazilia, Jenson Button a acumulat 89 de puncte, iar Vettel a strâns doar 74, aşa că britanicul a devenit matematic campion mondial.

E pentru a doua oară consecutiv când titlul în Formula 1 este cucerut de un britanic, după triumful de anul trecut al lui Hamilton.

Ultima etapă a sezonului se va disputa pe 1 noiembrie, la Abu-Dhabi, însă va conta doar pentru palmares. BrawnGp a cucerit titlul mondial şi la constructori.